چلنیوم چیست؟

(حروف برجسته چلنیوم)

تاریخچه چلنیوم :

کلمه چلنیوم یا ( Channelium ) ترکیبی از Channel + Aluminiumاست Channel به معنی کانال و یا شیئی به شکل حرف U لاتین می باشد و بدلیل اینکه حروف فارسی ، لاتین و یا اشکال بعد از چسباندن نوار لبه به کنارها به شکل U دیده می شوند ، در زبان لاتین از Channel استفاده می شود و بعلت اینکه جنس لبه حروف چلنیوم از آلومینیوم می باشد ترکیب این دو کلمه را Channelium نام گذاشتند و در زبان فارسی عامیانه در کشور ما اصطلاحاً چلنیوم نامیده میشود که تلفظ صحیح آن چـنـلـیـوم است.
در سال ۲۰۰۰ میلادی شرکت MCI واقع در کشور اسپانیا برای اولین بار توانست با استفاده از آلیاژ آلومینیوم و در طی مراحل فرآوری آن را به شکل ورق هایی با سطح آیینه در بیاورد ، به گونه ای که در ظاهر مانند فلز استیل به نظر می رسد .

✓ مزایا و خصوصیات چنلیوم :

» ورق چلنیوم دارای کیفیت و استحکام بسیار بالا بوده و در برابر نور آفتاب، گرما و سرما مقاوم است و براحتی تغییر شکل و رنگ نخواهد داد و از لحاظ زیبایی و با توجه به برجستگی و حالت سه بعدی حروف، جلوه خاصی به تابلو سازیهای تبلیغاتی می بخشد. از دیگر محاسن لبه چلنیوم نوار اسفنجی گرد گیر است که شرکت سازنده آنرا به خوبی طراحی و در نظر گرفته است که وجود آن مانع ورود گرد و غبار و آب به داخل حروف چنلیوم می شود. لبه چلنیوم دارای یک روکش محافظ از جنس نایلون است که تا زمان ساخت و نصب حروف بروی قسمت براق خواهد ماند و این امر مانع از خط و خش بروی متریال چلنیوم شده و در پایان کار توسط نصاب به راحتی جدا می گردد.
» مورد لازم به ذکر این است که این روکش محافظ بعد از نصب حتمـاً باید جدا شود در غیر اینصورت پس از چند روز قرار گرفتن در برابر نور آفتاب و گرما کمی مشکل از ورق چلنیوم جدا خواهد شد.

✓انواع ورق های چلنیوم :

»»ورق های چلنیوم در سایزهای ۷, ۹ و ۱۱ سانتیمتری با رنگهای جیوه ای (چلنیوم نقره ای ) ،میرور (چلنیوم طلایی) و چلنیوم مشکی در بازار موجود است.
پس از اسپانیا کشور تایوان نیز از این ابتکار بی نصیب نماند و مشابه این محصول را با نام تجاری آلوباند (Aluband) تولید و روانه بازار نمود که این برند نیز در نوع خود مرغوب است. بعد از تایوان, کشور چین در تولید مشابه این محصول از همهی رقبا حتی کشور سازنده اصلی یعنی اسپانیا پیشی گرفت و چلنیوم های مختلفی با انواع و اقسام برند ها و مارک ها روانه بازار نمود
برخی از برندهای چینی چنلیوم عبارتند از : آلوشاین (Alushine) ، آلوتیپ (Alutape) و غیره که امروزه انواع آن در کشور ما به وفور یافت می شود و هر روزه بر تعداد آن نیز افزوده میگردد.

»» شرکت MCI نام این محصول را با مارک آلوراپید ( Alurapid) وارد بازار نمود که در کشور ما نیز این محصول با همین نام موجود می باشد و قیمت آن نیز گرانتر از دیگر محصولات مشابه است، یکی از راه های تشخیص این محصول از دیگر شرکت های ساخت چلنیوم، حک شدن نام برند این محصول (Alurapid ) و همچنین کشور سازنده ( Made in Spain ) در بخش داخلی لبه چلنیوم است.

ساخت حروف چلنیوم:

چلنیوم از رول های آلومینیومی ساخته می شود و با عرض ۷ سانتی متر شروع می شود, البته عرض های بالاتر را نیز داراست.

چلنیوم سالها در مقابل انواع شرایط آب و هوایی و زیر نور آفتاب ماندگاری خواهد داشت.

انعطاف بالای چلنیوم یکی از امتیازات این محصول خوبه تابلوسازی است.

چنلیوم کار ( لیزر روز ) به راحتی می تواند انواع حروف برجسته با قطر قلم متفاوت را خمکاری نموده و شکل دهد.

لبه های چنلیوم از اسفنج دورگیری شده که در هنگام ساخت بر رویه پلکسی چفت می گردند و مانع ورود گرد و غبار و آب به داخل حروف می شوند.

البته لبه کاری چلنیوم را با دقت هر چه تمام و تخصص انجام داد و گرنه بعد از چند ماه اثرات ورود گرد و غبار را در تابلو چنلیوم شاهد خواهیم بود و این به خاطر عدم انطباق کامل رویه با لبه اسفنج چلنیوم است.

چسب کاری لبه ها نیز خود دارای اهمیت است و اگر چسب مورد استفاده به حد نیاز نباشد درد سر ساز خواهد بود.

اگر چسب ۱۲۳ مصرفی کم باشد به قول معروف حروف وا خواهد رفت و لبه ها به مرور از رویه جدا خواهند شد و یا درزهایی ایجاد خواهد گردید که نمای حروف را به چالش می کشد .

اگر زیاد چسب زده شود دور لبه ها کثیف کاری می شود و حجم چسب در نور دهی تابلو به چشم خواهد آمد.

رویه چلنیوم:

برای ساخت حروف چنلیوم به رویه ای نیاز داریم که فرآیند لبه کاری بر روی آن انجام گردد.

پلکسی گلس تنها انتخاب تابلوسازی برای این مهم است.

رنگ بندی متفاوت ورق های پلکسی همه سلیقه ها را اقناع خواهد کرد در حالی که مشخصات فنی آن نیز از نظر ساخت همه فاکتورها را به همراه دارد.

ماندگاری بالا، عدم انقباض و انبساط در مقابل سرما و گرما و ثبات رنگ

چند مورد از دهها نمونه ویژگی این ورقهاست.

زیره PVC :

چنلیوم علاوه بر رویه پلکسی گلس نیازمند زیره ای مناسب نیز می باشد تا تبدیل به یک حروف برجسته گردد.

برای این مهم از ورق PVC استفاده می کنند.

با قابلیت برش دستی و لیزری که PVC دارد و همچنین سبکی و ماندگاری بالا که مزید علت شده همه و همه زیره ای کارا و مناسب را ایجاد نموده است.

نور چلنیوم:

چلنیوم در قالب حروف برجسته به دو نوع خاموش و روشن نصب می گردد.

اگر انتخاب شما چلنیوم روشن باشد برای نور حروف برجسته از لامپ SMD بهره می بریم.

بلوک SMD ضد آب است و با رطوبت دردسر ساز نخواهد شد و عمر مفید بالایی دارد.

نور یکنواخت و قوی ویژگی کتمان نشدنی این لامپ فوق العاده کم مصرف است.

مصرف برق SMD به حدی پایین است که در معادلات نصب چنلیوم اصلا به حساب نمی آید.

انواع چلنیوم:

ساخت حروف چلنیوم با متد مشخص و مشابهی صورت می پذیرد.

ولی رول چلنیوم در سالهای اخیر بروز رسانی شده و سبک های جدیدی را شاهد هستیم.

چلنیوم پانچی، چلنیوم لترمکس از این نوآوری ها محسوب می شوند.

در چلنیوم های جدید موضوع نوردهی مورد توجه قرار گرفته است.